Kdo jsou lidé z Concept2?
Mám rozečtený životopis Elona Muska v češtině. Knihu doporučuji. Životopisy mě obecně moc nebaví, ale tato kniha za to stojí. Původně jsem si chtěla koupit originál v angličtině, ale když jsem na iCollege zjistila že jazykovým redaktorem byl Petr Koubský (twitter @petrkou) tak mi bylo jasné že kniha bude dobře česky napsána. A je to tak. Překlad se povedl. Po dlouhé době mám radost z české odborné knihy. Ale zpět k obsahu. Jsem někde v polovině kde Elon Musk bojuje s finanční krizí a nedostatkem peněz pro Teslu a SpaceX. Autor knihy Ashlee Vance velmi realisticky popisuje firmy v úplných počátcích. To mě přivedlo na myšlenku že vlastně ne všichni tuší jaký je příběh zakladatelů Concept2? Protože je svým způsobem stejně fascinující jen v jiném byznysovém prostředí.
Pro mě je značka Concept2 love brand. Tedy značka, které věřím a nedám na ni dopustit. Proč? Protože odmala jsem byla fascinována veslováním a chtěla jsem se o svém sportu dozvědět co nejvíc. Chtěla jsem znát lidi na druhém konci světa, jak trénují, jak vyrábějí lodě, jak vyrábějí vesla atd. Pamatuji si na své první macony. Dětská karbonová vesla Concept2. Byla na nich stříbrná samolepka s textem: Concept2, Dreissigacker Oars, Morrisville, Vermont. Ten večer jsem se podívala doma do atlasu světa a našla jsem si maličký stát Vermont v USA. Na mapě jsem Morrisville nenašla. Tehdy se probudila moje zvědavot. Chtěla jsem vědět jací lidé se skrývají za nejlepšími vesly světa?
Uplynulo několik let a já jsem se poprvé nominovala na dospělácké mistrovství světa. Bylo mi jednadvacet let. Anglicky jsem moc neuměla, ale to nijak neomezovalo mé snahy o komunikaci s lidmi z Concept2. Na MS jsem se s nimi poprvé setkala a byla jsem z nich unešena. Vysvětlovali mi proč bych měla mít jiná vesla, pačinu apod. Skoro jsem jim nerozuměla, ale to mi nijak nevadilo. Začala jsem si s nimi psát. Nejdřív s Terry O’Neillem, který se později stal mým prvním zahraničním trenérem. Terry měl tenkrát na starosti servis vesel na velkých mezinárodních závodech. Sám byl Angličan a dohlížel na Evropu. Lidi z Concept2 USA jsem zatím neznala. Ale Terry mi odpovídal na e-maily, které jsem si po večerech překládala a snažila se porozumět problematice veslování z naprosto jiného úhlu pohledu.
Ze svého prvního mistrovství jsem odjížděla naprosto nadšená! Během týdne jsem si totiž nějakým zázrakem domluvila novou loď kterou mi na následující sezónu zapůjčila firma Hudson. Na lodi závodila Lisa Schlenker. Američanka, která ve stejném závodě vybojovala stříbro zatímco já jsem při své premiéře dojela pátá. V té době jí bylo skoro čtyřicet a mě jen něco přes dvacet. Byla mým velkým vzorem. Také jsem od Concept2 dostala nový pár vesel a plný adresář kontaktů na báječné veslaře z celého světa. Konečně jsem měla tolik potřebnou motivaci abych se naučila anglicky! Následující dva roky jsem závodila na světových pohárech a mistrovstvích světa. Moje angličtina se zlepšovala, Terry O’Neill se stal mým trenérem na dálku a já poprvé pochopila, že se ve světě trénuje trochu jinak. U nás pořád přetrvával model vysoké intenzity a superkompenzace zatímco v Anglii trénovali přes velký objem a sílu. Moje zvědavost ale rostla dál. Proto jsem si v roce 2003 zařídila sportovní stipendium na Washington State University a někdy začátkem ledna 2004 přistála v Seattlu. Po několika dnech strávených u Čechoameričana Jirky jsem sedla na Greyhound a vyrazila na desetihodovou jízdu do Pullmanu kde univerzita sídlila.
Poznala jsem Jane, kanadskou trenérku našeho veslařského týmu Cougars. Jane se také o všechno zajímala. Dala jsem jí kontakt na Terryho se kterým si potom často psala o technice, veslech, tréninku a životě obecně. Byla jsem na univerzitě šťastná. Zažívala jsem svůj malý americký sen. Poprvé jsem byla ve velkém týmu a musela se naučit týmové spolupráci. Do té doby pro mě neznámý pojem, protože jsem v Čechách převážně trénovala sama. Náš tým Cougars byl v té době poměrně vysoko v NCAA žebříčku a tým trénoval jak o život.
Někdy před San Diego Crew Classics (velký jarní závod v San Diegu) jsem si vzpomněla že znám jednoho jediného Američana z Concept2. Tím Amíkem byl Bob. Našla jsem si na něj číslo a zavolala jsem mu do firmy. Chtěla jsem vědět jestli bude v San Diegu na regatě? Ne, nebude ale jeho nejlepší kamarád Dave Gomez ano. Tak mi s Davem v San Diegu domluvil oběd. V San Diegu jsem se poprvé potkala s Davem a také s Petem Dreissigackerem, jedním ze zakladatelů Concept2. Pravidelně do San Diega v té době létal, protože jeho dcera studovala na Stanfordu inženýrství a sám Pete Stanford absolvoval…. pokračování příště
Daniela